Miben segíthet a sportpszichológia?

Sport szakpszichológus

A sportpszichológia a sportoló ember személyiségével, a sporttevékenység pszichológiai jellemzőivel foglalkozik. Az egyéni- és csapatsport teljesítmények pszichikus összetevőit vizsgálja és fejleszti a pszichológia módszereivel.

Számos nehézséggel kell szembenézni egy sportolónak és az őt támogató stábnak is, amihez gyakran pszichológiai támogatásra is szükség van. Minél több oldalról (fizikai, mentális) kap támogatást egy sportoló, annál kiegyensúlyozottabban fog tudni teljesíteni és élvezni azt, amit csinál. Segítséget kérni nem gyengeség, sokkal inkább bátor, felelősségteljes és elkötelezett személyiségre vall.

A sportpszichológiai konzultációnak többféle oka és célja is lehet, többféle megkeresés szokott érkezni, majd együtt határozzuk meg a közös munkánk fókuszát. Nem csak sportolóknak, hanem edzőknek és a sportolók szüleinek is érdemes pszichológiai oldalról is átgondolni és átbeszélni egy szakemberrel a kialakult problémás helyzetet.

Sportolóként mikor érdemes hozzám fordulnod?

Több oka is lehet annak, ha szeretnél egy kis plusz lelki és mentális segítséget kapni a mindennapok és a sport megpróbáltatásai miatt. Legtöbbször akkor fordulnak sportpszichológushoz, ha már kialakult a probléma, ha már jó ideje nincs rendben a sportoló teljesítménye vagy kedve. De érdemes ezt megelőzni és már akkor átbeszélni szakemberrel a kialakult helyzetet, ha még nincs “nagy baj”. Olyan esetben is érdemes felkeresned engem, ha jól megy a sport, de szeretnél még többet kihozni magadból és még tudatosabban, még kiegyensúlyozottabban teljesíteni.

A találkozások során körbejárjuk a problémás területeket, megnézzük hogy miben lehetne fejleszteni a felkészülésedet edzésekre és versenyekre. Tanulunk pszichológiai technikákat és módszereket amiket gyakorolva beépíthetsz majd a mindennapi és versenyrutinodba is. Természetesen nem csak a sportról, hanem az életed más területeiről is beszélgethetünk, az esetleges elakadásokat kisimítjuk együtt.

Fiatal és felnőtt, egyéni és csapatsportolókkal egyaránt foglalkozom, mindenkinek jól jön néha egy kis “plusz”. Egy alkalom 50 perc.A találkozások száma sok mindentől függ, ezért lehet csak 2-3 alkalom vagy akár több hónapos hosszabb együttműködés is.

Kezdetben heti egyszer találkozunk, majd attól függően ritkíthatjuk az alkalmak gyakoriságát, hogy haladunk és milyen mértékű fejlődést észlelünk. Ha a helyzet megkívánja, akkor ONLINE is megtarthatjuk az alkalmakat.

Amiért gyakran fordulnak sportpszichológushoz:

Sportcsapatok pszichológiai felkészítése

Sportcsapatok pszichológiai felkészítése

Igény szerint lehet fejleszteni csoportos, interaktív foglalkozások során többek között az alábbi területeket:

  • Egyéni és csapatszintű pszichológiai készségek felmérése
  • Kommunikáció és konfliktuskezelés csapaton belül és edzővel
  • Egyéni és csapatcélok meghatározása
  • Csapatösszetartás, csapatépítés
  • Formaidőzítés, felkészülés tudatosságának növelése

Edző-, szülőkonzultáció

Szerencsére egyre több edző nyitott arra, hogy pszichológus véleményét is meghallgassa és segítséget kérjen, ha nehézsége akad egy tanítványával vagy csapatával. Pszichológusként segítek megérteni mi történik a sportolók fejében, milyen korosztályt hogy kell kezelni pszichés fejlődésük alapján. Átbeszéljük hogy érdemes kommunikálni a sportolókkal, kit hogy lehet motiválni annak érdekében, hogy a legtöbbet hozzhassa ki belőle az edző és kellően tiszteletteljes és bizalmas viszony alakulhasson ki közöttük. A pszichológiai tanácsadás során az edzői készségek fejlesztésével egyre magabiztosabbá válnak az edzők.

Sportoló fiatalok szüleitől is sokat kíván (anyagilag, időbeosztásban, érzelmileg, stb.), ha versenyző vagy élsportoló válik a gyerekükből. Sok konfliktus forrása lehet a versenyekre való készülés, ahhoz való alkalmazkodás az egész családnak, főleg ha nincs elég kifinomult kommunikáció a családtagok között. Segítek jobban kezelni a konfliktusokat, egyeztetni a célokat a sportoló és szülei között és hogy jobban megértsék egymást, kisimultabb legyen a viszony és megfelelően tudják támogani a sportolót. A szülők érzelmi reakciói is befolyásolják a sportolókat a saját maguk és teljesítményük megítélésében, ezért arra is érdemes figyelni, hogy kellőképpen kontrollálni tudják a szülők is az érzelmeiket (pl. kudarc esetén). A szülők és az edzők is mindig a legjobbat akarják a sportolónak, de néha jól jön egy kis útmutatás abban, hogyan tegyenek jót.

Keressenek bátran, lehet csak 1-2 alkalommal is beszélgetni és körbejárni az Önök által hozott problémákat. Egy alkalom 50 perc. Csak abban segítek amiben szeretnék, a döntés utána mindig az Önöké! A beszélgetések ONLINE is történhetnek.

Sportpszichológiai előadás

Igény szerint tartok előadást is a sport pszichológiai oldaláról, a versenyekre való felkészülés mentális részéről, illetve bármilyen sportpszichológiai témáról, amit a csapat, sportszervezet kér. Sportolók mellett edzőknek és szülőknek is tartok előadást vagy workshopot is arról, hogyan tudják a legoptimálisabban támogatni a sportolókat. Az előadás / workshop hossza, tartalma és anyagi vonzata az egyedi igények szerint kerül megállapításra. Adott esetben ONLINE előadást is vállalok kisebb létszámú csoport számára.